Loading...

Індекс маси тіла: як визначити й навіщо це потрібноПідтримання нормальної ваги тіла зменшує ризик виникнення неінфекційних хвороб, а саме: серцево-судинних, діабету та онкологічних захворювань. Визначити оптимальну вагу можна за допомогою уніфікованого показника – індексу маси тіла.
Індекс маси тіла (ІМТ) – це величина, що дозволяє оцінити ступінь відповідності маси тіла й росту людини, а також визначити, чи є маса надлишковою, нормальною або недостатньою.
???? Розрахувати оптимальне співвідношення ваги й зросту можна за простою формулою: ІМТ = вага (кг) / зріст у квадраті (м). Для зручності на сайті ЦГЗ є калькулятор для обрахунку ІМТ.
▪️ Про що розкаже індекс маси тіла
Діапазон ІМТ заснований на впливі надмірного жиру в організмі на захворюваність і смерть, що пов’язані з ожирінням. ІМТ був розроблений як індикатор ризику захворювання: зі збільшенням ІМТ зростає і ризик певних захворювань.
ІМТ можна використовувати як інструмент скринінгу, а його результати – це сигнальний дзвіночок. Ваш лікар має також оцінити й інші показники стану вашого здоров’я, адже причиною надмірної ваги може бути не лише переїдання.
Необхідно врахувати спадковість, гормональні порушення, хронічні захворювання, хронічний стрес і недосипання. Усе це може негативно впливати на ваше самопочуття й здоров'я та відображатись у показниках ІМТ.
▪️ Ризики надмірної ваги
Пам’ятайте, що надмірна вага й ожиріння можуть призводити до скорочення тривалості життя і є фактором ризику низки хронічних захворювань. Так само й недостатня вага – має свої ризики для здоров’я.
Деякі поширені стани, пов’язані із зайвою вагою та ожирінням, включають: передчасну смерть, серцево-судинні захворювання, високий кров’яний тиск, остеоартрит, деякі види раку та діабет.
▪️ ІМТ для дітей та підлітків
Для дітей та підлітків, які продовжують зростати та розвиватись, неможливо визначити сталі показники ІМТ, що відповідають нормі для всіх вікових і статевих груп. Тому для цієї вікової категорії використовуються спеціальні таблиці, у яких зазначено середньостатистичні межі для кожного віку. Медичні працівники мають оцінювати індекс маси тіла дітей та підлітків під час оглядів відповідно до таких таблиць.
Слід розуміти, що ключ до досягнення й підтримання здорової ваги – це не короткострокові зміни в раціоні. Аби почуватися здоровим, варто не лише мати здорові звички у харчуванні та регулярні фізичні активності. Необхідно також слідкувати за якістю свого сну, підтримувати водний баланс та турбуватись про психологічне благополуччя. Цих правил здорового життя необхідно дотримуватися постійно та систематично.
І пам'ятаймо: турбота про здоров'я – ефективний спосіб профілактики виникнення захворювань.
 

Популярні новини