Loading...

17.06.21. Первинна медична допомога: супровід та лікування пацієнтів з туберкульозом. Пресбрифінг НСЗУ✅ Один з ключових акцентів в Програмі медичних гарантій 2021 року – наближення медичної допомоги до пацієнта. Прикладом того, як це відбувається, є новий пакет - «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги». Він поліпшує доступність та якість медичних послуг для пацієнтів з туберкульозом.
✅ Надавачі первинної медичної допомоги за бажанням укладають договір на такий пакет медичних послуг і отримують за це додаткову оплату. Тариф на супровід і лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги становить 775 гривень за 1 пацієнта в місяць. До тарифу встановлюються коригувальні коефіцієнти, які стимулюють ефективне лікування. Коефіцієнт 2 — за місяць, в якому пацієнт досяг результату “вилікуваний” і “лікування завершено” за даними електронної системи охорони здоров’я та 0,75 — за кожен місяць, в якому пацієнт продовжує лікування. Національна служба здоров’я України уклала договори на надання цієї групи послуг з 434 закладами первинки. На загальну суму понад 85 мільйонів 811 тисяч гривень.
✅ Таке надання протитуберкульозної допомоги наближає послугу до пацієнтів і забезпечує безперервність лікування. Тобто як тільки пацієнт перестає виділяти мікобактерію туберкульозу, що має лабораторне підтвердження, він може лікуватися амбулаторно та жити соціально повноцінним життям. Перебуваючи не в лікарні, а в комфортних умовах удома. А сімейний лікар контролює вживання пацієнтом ліків та результативність лікування.
✅Щоб отримати таку допомогу безоплатно, пацієнт повинен мати електронне направлення з відповідним діагнозом, видане лікарем-фтизіатром. Пацієнт звертається у найближчий заклад первинної допомоги, який має контракт з НСЗУ за пакетом «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги».
✅ До нового пакету входить контрольоване лікування, моніторинг, нагляд, психосоціальна підтримка пацієнтів. А також:
???? динамічне спостереження за станом пацієнта,
???? організація забору біологічного матеріалу для подальшого дослідження в регіональному фтизіопульмонологічному центрі,
???? визначення спільно з пацієнтом моделі лікування на підставі рекомендації лікаря-фтизіатра та лікарів інших спеціальностей у разі супутніх патологій,
???? організація та забезпечення пацієнтів протитуберкульозними препаратами. Ці ліки сімейні лікарі отримуватимуть від фтизіопульмонологічних центрів.
✅ З 2018 року НСЗУ виплатила закладам первинки понад 46,6 мільярди гривень. У поточному році на первинну медичну допомогу передбачено понад 20 мільярдів 670 мільйонів гривень. З початку 2021 року, Національна служба здоров’я України виплатила закладам “первинки” вже близько 8,3 мільярдів гривень. А за квітень та травень, з початку дії Програми медичних гарантій-2021, вже виплачено понад 3,2 мільярди.
✅ На сьогодні Національна служба здоров’я України законтрактувала 1 858 закладів первинної медичної допомоги. Серед закладів первинної медико-санітарної допомоги: 1 183 - комунальні, 481 - лікарі-ФОП, та 194 - приватні медзаклади.
✅ В електронній системі охорони здоров’я зареєстровано 24 206 лікарів первинної допомоги. 863 лікаря звільнились і перейшли до іншого закладу. Повністю залишили роботу 788 лікарів первинки. Але з початку 2021 року вперше додалося 858 нових лікарів.
✅ Декларації із сімейним лікарем, терапевтом або педіатром мають понад 31,2 млн українців. За останній місяць близько двох тисяч осіб обрали свого лікаря вперше або подали нову декларацію, змінивши лікаря.
✅ Результати опитувань свідчать, що українці задоволені впровадженням інституту сімейних лікарів. За даними одного з останніх соціологічних досліджень, що проводилося на Харківщині, 79% мешканців області задоволені медичним обслуговуванням на первинній ланці. А відсоток незадоволених пацієнтів - лише 6%. 83,8% опитаних вважали, що лікар приділяв їм достатньо часу на прийомі. А 71% респондентів заявили, що задоволені інформацією, яку надає лікар під час візиту: пояснює мету обстежень, сенс призначених ліків чи аналізів, роз’яснює про хвороби та симптоми тощо. (Презентація за результатами соціологічного опитування).
✅ Держава гарантує безоплатну медичну допомогу у лікаря первинної ланки. Незалежно від того, у якому закладі працює лікар - комунальному чи приватному. Перелік послуг чітко визначений. Він, зокрема, включає:
???? консультації лікаря з метою профілактики та контролю основних захворювань;
???? базові дослідження та аналізи;
???? вакцинацію дітей та дорослих, згідно з Національним календарем щеплень.
 
 
✅ Також лікар ПМД виписує електронні рецепти, електронні направлення до інших спеціалістів, на проведення досліджень чи лікування, що дає можливість отримати ці послуги безоплатно. Зокрема, на амбулаторному рівні. Маючи електронне направлення від свого лікаря, пацієнт може обрати будь-який медичний заклад, що уклав договір з НСЗУ за пакетом “Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах” та отримати безоплатно послуги.
✅ Незалежно від наявності декларації пацієнт з COVID-19 або підозрою на цю хворобу, може отримати усі безоплатні медичні послуги за Програмою медичних гарантій.
✅ Сімейна медицина є однією з найефективніших стратегій системи охорони здоров'я. Зокрема, щодо збереження і зміцнення здоров'я громадян. А також раціонального використання бюджетних коштів. Цей підхід підтримала Всесвітня організація охорони здоров’я, яка в своєму стратегічному документі “Здоров’я для всіх у ХХІ столітті” визначила розвиток первинної медико-санітарної допомоги на принципах сімейної медицини одним із ключових завдань для країн Європи.
 

Популярні новини