Loading...

Психосоматика та іпохондрія, що це таке та до якого лікаря йти?— Я дуже боюся захворіти і мені здається, що у мене з’явилися перші симптоми.
— Та ні, то все психосоматичне, воно минеться.
Давайте розбиратися що таке тривога за здоров’я (або ж більш відома всім іпохондрія) та психосоматичне захворювання, як їх розрізняти та до якого лікаря йти, якщо вас турбує ця проблема.
 
 
‼️ Іпохондрія — це дещо більше, аніж просто переживання через здоров’я. Йдеться про обсесивну та ірраціональну тривогу людини щодо того, що (ймовірно) вона має невиліковну хворобу. Як впізнати іпохондрію?
????людина самостійно визначається із діагнозом і переконана в тому, що він у неї є (водночас вона може не визнавати думку лікарів, які після обстеження переконують її в протилежному);
???? людина може не мати симптомів захворювання, або вони дуже легко виражені;
???? людина може постійно оглядати своє тіло, звіряти свої симптоми із переліком симптомів онлайн, але водночас уникати візитів до лікаря тощо.
Ці симптоми дуже приблизні, тому щойно ви помічаєте у себе або у близьких необгрунтовану сильну тривогу через здоров’я, яка не є раціональною, розгляньте варіант звернутися до фахівця з психічного здоров’я. Лише фахівець може визначити першопричину, встановити діагноз та призначити медикаментозне лікування або ж запропонувати пройти курс психотерапії.
‼️ Психосоматичне захворювання — це захворювання, при якому психологічні та психічні чинники відіграють важливу у розвитку та перебігу захворювання. Йдеться про те, що емоції, стрес та переживання не викликають хворобу, але можуть спровокувати її загострення або важчий перебіг.
Існують різні підвиди психосоматичних розладів, серед яких соматоформні розлади, психогенії, соматогенії, а також особливості поведінки, які призводять до розвитку соматичних захворювань (наприклад, ми можемо заїдати стрес, через що розвивається розлад травної системи або надмірна вага).
На розвиток різних захворювань також можуть впливати гормони кортизолу та адреналіну, які виділяються під час стресу. Тобто йдеться не просто про «у мене багато стресу, мабуть тому у мене ангіна», а про цілий пласт взаємозв’язків різних процесів в організмі.
Якщо ви маєте підозру, що ваше захворювання має психосоматичну природу, проконсультуйтеся передусім із своїм сімейним лікарем. Пізніше він направить вас до профільних фахівців, а вони можуть запропонувати проконсультуватися із психологом або психотерапевтом. Діагностувати психосоматичне захворювання можна лише шляхом виключення, а тому інколи цей шлях довгий.
Підіб’ємо підсумки: звертайтеся до сімейного лікаря, якщо відчуваєте, що у вас є такий запит. Він же зможе направити вас до профільного фахівця, котрий допоможе розібратися у проблемі.
 

Популярні новини