Loading...

Всесвітній день сімейного лікаря: роль та внесок цих фахівців в охорону здоров’я населення. Пресбрифінг НСЗУ 19.05.21.19 травня 2011 року Всесвітня організація сімейних лікарів започаткувала святкування Всесвітнього дня сімейного лікаря. В трансформації системи охорони здоров’я, яка зараз відбувається в Україні, первинна ланка медичної допомоги є пріоритетною та ключовою.
Досвід багатьох країн світу свідчить, що 80% звернень пацієнтів закривають саме лікарі первинної ланки. За даними дослідження “Індекс здоров’я”, у 2019 році в Україні вдвічі зросла частка тих споживачів амбулаторної допомоги, які отримували її в сімейного лікаря - з 35% до 60%. Отже, ми рухаємося до моделі, яка працює в цивілізованими світі, коли більшість потреб пацієнта у медичній допомозі задовольняється на первинному рівні.
????Сьогодні сімейний лікар та лікарка в Україні - центральна постать в охороні здоров’я. Ці фахівці довели, що можуть проводити ефективну профілактику та лікувати широкий спектр захворювань.Вони стали партнерами на шляху турботи про здоров'я для кожного пацієнта.
Українці звертаються до свого лікаря при раптових чи хронічних захворюваннях; при необхідності отримати консультацію; електронний рецепт на “Доступні ліки” чи електронне направлення. Вони телефонують до лікаря, з яким уклали декларацію, при підозрі на коронавірус та тримають з ним зв’язок під час лікування вдома.
????У цьому році лікарі первинної ланки також супроводжують пацієнтів з туберкульозом. Для цього у Програмі медичних гарантій з’явився новий пакет - «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги». Це наближує послугу до пацієнтів і забезпечує безперервність лікування. Адже після завершення лікування в стаціонарі пацієнти матимуть змогу лікуватися під наглядом свого лікаря в більш комфортних умовах.
????Також на первинній ланці пацієнти можуть отримувати послуги за пакетом «Діагностика, лікування та супровід осіб з ВІЛ». Тобто препарати антиретровірусної терапії пацієнт може отримати у свого сімейного лікаря. І перебувати безпосередньо під його наглядом. Лікарі первинної ланки розширили коло фахівців, які можуть виконувати всі необхідні заходи, пов’язані з виявленням та супроводом осіб з ВІЛ.
Нова успішна первинна ланка є одним з важливих досягнень трансформації медичної галузі. Ми бачимо, що зміни у системі відбувається не лише зовні, а й зсередини. Саме на первинній ланці якнайкраще можна відслідкувати, як змінюється підхід до лікування та ставлення до пацієнта.
Пацієнт, маючи право вільно обирати лікаря, зважає на якість медичної допомоги, додаткові сервіси та ставлення до себе. А зростання кількості приватних закладів та лікарів-ФОП стимулює конкуренцію і змушує медзаклади покращувати якість надання послуг. Тож пацієнторієнтований та сімейноорієнтований підхід вже працює на первинній ланці.
Процес змін двосторонній. Пацієнти також змінюють своє ставлення до лікарів первинної ланки та вибудовують якісні комунікацій з ними. Бо зацікавлені у довготривалих взаєминах з лікарем, які не обмежуються окремим захворюванням.
????Сьогодні сімейного лікаря, терапевта або педіатра обрали понад 31 мільйон українців. Це 75% населення країни.
23 755 лікарів первинної ланки працюють за договором з НСЗУ і укладають декларації з пацієнтами. З них 15 559 - це сімейні лікарі. А також 3 446 - терапевтів та 4 859 педіатрів.
Завдяки трансформації медичної галузі вдалося покращити умови праці лікарів первинної ланки. Сімейні лікарі, педіатри та терапевти зараз можуть отримувати гідну оплату праці.
Первинна ланка медичної допомоги почала працювати за новою системою фінансування і підписувати договори з Національною службою здоров’я України у липні 2018 року. Впродовж цього періоду зарплати сімейних лікарів зростали. І у 2020 році середньомісячні витрати на оплату праці сімейного лікаря склали 15 700 грн
Лікарі первинної ланки можуть обирати, де їм зручно працювати - у сімейній комунальній амбулаторії, у приватному закладі чи відкрити свій кабінет і стати лікарем-ФОП.
Договір з Національною службою здоров’я наразі мають 468 лікарів-ФОП. І ця цифра постійно зростає. А практично кожен третій заклад, що надає первинну меддопомогу, є приватним.
Від імені Національної служби здоров’я України дякуємо всім фахівцям та фахівчиням, які працюють в сімейній медицині та дбають про пацієнтів! Ваша відповідальність, фаховість та турбота допомагають покращувати здоров'я наших громадян. Бажаємо вам також піклуватися про власне здоров’я, реалізовувати себе в улюбленій роботі і отримувати за це достойну винагороду.
????
 
 
 

Популярні новини