Loading...

Чоловіче здоров’я. Пресбрифінг НСЗУУ всьому світі листопад є місяцем турботи про чоловіче здоров’я. У цей час проходить акція під назвою Movember — від англійського moustache — вуса та november — листопад. Чоловіки відрощують вуса, щоб привернути увагу до раку простати та інших онкозахворювань. Саме рак простати входить у п’ятірку хвороб, які є головними причинами смертності серед чоловіків. В Україні він на четвертому місці після раку органів дихання, кишківника і шлунку за даними Центру громадського здоров’я.
????Які послуги чоловіки можуть отримати безоплатно за Програмою медичних гарантій?
Почати слід із декларації з лікарем первинної ланки. Сімейний лікар є тим фахівцем, з якого починається шлях пацієнта в системі охорони здоров’я. Слід одразу ж звертатися до свого лікаря, якщо виникли проблеми з сечовипусканням, біль у спині, стегні чи тазу. Це можуть бути перші ознаки раку простати.
Сімейний лікар, оцінивши симптоми, може відправити пацієнта на аналіз крові на ПСА (простат-специфічний антиген). Цей аналіз є одним зі скринінгових досліджень для виявлення раку простати і входить до переліку лабораторних досліджень, які здійснюються у межах пакету первинної медичної допомоги. За направленням аналіз безоплатний для пацієнта.
????Сімейний лікар або терапевт може виписати пацієнту направлення до вузького спеціаліста — уролога. Прийом у цього фахівця за направленням є безоплатним у медичних закладах, які уклали договори з Національною службою здоров’я за пакетом амбулаторної допомоги. Амбулаторні послуги загального профілю в Україні надають 1408 медичних закладів. Знайти їх можна на сайті НСЗУ https://cutt.ly/VTWnCmG, або за телефоном контакт-центру 16-77. Перед візитом обов’язково уточніть, чи є уролог у штаті медзакладу, який ви обрали.
У 2021 році було створено 816 тисяч електронних направлень на консультацію уролога, Із цієї кількості 384 тисячі пацієнтів уже отримали консультацію.
????Уролог оглядає пацієнта, виявляє симптоми та фактори спадковості й за необхідності скеровує пацієнта на додаткові обстеження та аналізи. Наприклад, ультразвукове дослідження простати, ректальне цифрове дослідження, біопсію.
Якщо в пацієнта виявили новоутворення, шляхи розвитку ситуації можуть бути різними. Від активного спостереження за пацієнтом без втручань до лікування медикаментами, хірургічного втручання та променевої чи хіміотерапії. Усе залежить від стану пацієнта. Наголошуємо, що всі ці послуги є безоплатними для пацієнтів, які отримали направлення від лікаря.
????Крім того, у Програмі медичних гарантій виділені шість безоплатних досліджень, які дозволяють виявляти новоутворення на ранніх етапах. Вони є пріоритетними, оскільки раннє виявлення онкозахворювань значно покращує шанси на лікування. Пріоритетні амбулаторні послуги за договором із НСЗУ надають 788 медичних закладів, 46 із них приватні, 9 — ФОП.
????Актуальними для чоловіків є:
-колоноскопія — дослідження кишківника;
-гастроскопія — дослідження шлунка;
-бронхоскопія — дослідження бронхів;
-цистоскопія — дослідження уретри та сечового міхура.
Направлення на ранню діагностику онкохвороб може виписати лікар первинки або вузький спеціаліст. У пакетах на ці послуги є обмеження щодо віку пацієнтів. Наприклад, гастроскопія, цистоскопія, бронхоскопія є безоплатною для пацієнтів від 50 років, колоноскопія – від 40 років.
Проте молодші пацієнти також можуть отримати безкоштовну послугу ранньої діагностики. Для цього їм треба мати направлення лікаря і звернутися в медичні заклади, які мають угоди з НСЗУ за амбулаторним пакетом, а також відповідне обладнання для здійснення таких досліджень.
Звертайтеся до своїх сімейних лікарів не лише тоді, коли щось болить, адже онкологічні хвороби на ранніх стадіях часто не мають виразних симптомів. Профілактичні огляди дозволяють виявити онкологію на ранніх етапах і підвищують шанси на одужання.
 

Популярні новини