Loading...

Доступність медичних послуг для людей з інвалідністю. Пресбрифіг НСЗУ 
3 грудня відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю. Доступність медичних послуг для цих людей - у фокусі Програми медичних гарантій.
Люди з інвалідністю нерідко мають обмежений доступ до медичних послуг, проте у них такі ж потреби у медичній допомозі, як і у всіх інших.
ВООЗ підрахувала, що у світі приблизно 1 млрд людей, або 15% населення, мають ту чи іншу форму інвалідності. Медична допомога для цих людей, так само, як і для всіх інших, має бути доступна без катастрофічних фінансових витрат. Доступною вона повинна бути і у фізичному розумінні, без жодних перешкод і бар’єрів. А бар’єрами є, наприклад, сходи без пандуса чи двері, в які не проходить колісне крісло.
Принцип роботи Національної служби здоров’я полягає в тому, що будь-яка людина, незалежно від статусу, ідентичності чи іншої приналежності повинна мати безбар'єрний доступ до медичної допомоги в момент потреби. Такий підхід став основою Програми медичних гарантій, яка забезпечує надання безоплатних медичних послуг українцям.
????У 2021 році доступність медзакладу стала обов’язковою вимогою для укладення договору з НСЗУ. медичні заклади, які працюють за Програмою медичних гарантій, повинні забезпечити фізичну доступність своїх будівель для всього населення. Тобто у них мають бути пологі пандуси, ліфти, просторі вбиральні, доступна навігація, можливість людині на кріслі самостійно пересуватися по лікарні.
????Із закладами, які не можуть забезпечити безперешкодний доступ, НСЗУ договори не укладає. Це стало хорошим стимулом і кроком до безбар’єрності. І справді покращило фізичний доступ до медзакладів для людей з інвалідністю.
Коли ми говоримо про доступність медичних послуг, то маємо на увазі не лише людей з інвалідністю, а маломобільне населення загалом. Це і люди старшого віку, і вагітні, і мами й тати з візочками, і маленькі діти, і люди, які отримали травму. За різними оцінками, до маломобільних груп належать від 30 до 50% населення. Усі ці люди не повинні бути позбавлені доступу до медичних послуг, тому так важливо розвивати безбар’єрність медзакладів. Право на доступ не може бути порушене через фізичні бар’єри.
Із безперешкодного доступу до медичних послуг починається автономія пацієнта. Людина в кріслі, на милицях чи з дитячим візочком повинна мати можливість самостійно зайти в будь-яке приміщення, не очікуючи допомоги від працівників медзакладу чи сторонніх людей.
Доступність — це не просто формальність. Це вимога цивілізованого суспільства, в якому всі люди повинні мати рівні права і можливості.
 

Популярні новини